Bebeğim ve Ben Dergisi Ebe Asude Oflaz Röpörtajı

* Doğum kurslarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Sizce uygun kursu seçerken nelere dikkat edilmeli?
Normal doğumların aksine sezaryen doğum oranlarının artmasının en önemli nedenlerinden birinin anne babanın doğum hakkında doğru bilgisinin olmaması kabul ediliyor. Bu nedenle sezaryenin bir doğum biçimi değil kurtarıcı bir ameliyat olduğunun bilen anne baba adayları bu tür kurslara gitmek istiyorlar. Ayrıca normal doğumu destekleyen, ailelerin doğum sorumluluğunu üstlerine almayı isteyen doğum doktorları da anne baba adaylarını bu kurslara gitmeleri yönünde desteklemektedirler.
Kursları seçerken eğitimcinin kim olduğuna önem vermeli. Özellikle temelinde bilimsel tıbbi doğum eğitimi almış yani bir okul bitirmiş olmasına dikkat edilmeli. Meslekten gelmiş ebe, doğum hemşireleri ve doktor kökenli olup, mutlak belli sayıda doğum pratiği yapmış olanlar seçilmelidir. Her annenin doğumda ki ihtiyacı farklıdır. Anne ve babayı tanıyabilmeli, ihtiyaçlarına göre eğitimini yapabilecek kabiliyete ve bilgiye sahip olmalıdır. İletişim dilini ve profesyonelliği kullanabilmelidir.

* Ne zamandan beri hizmet veriyorsunuz?
Profesyonel olarak 2007 de kurduğum Hamile Okulunda 7 senedir eğitim veriyorum.

* Sahibi hakkında bilgi alabilir miyiz?
1974 te o zamanki adı “Ebe Okulu” olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesine bağlı olarak kurulmuş olan ebe okulundan mezunu oldum. Bu sene meslekte ki 41. yılıma kadar SSK ve özel hastanelerin doğumhanelerinde ve bebek odalarında çalıştım. Yüzlerce bebeğin yaşama gelmesine şahitlik yaptım ve hiçbir zaman bu meslekte olduğum için keşke demedim. 3 çocuğum var ve hepsinin doğumlarında tüm doğum biçimlerini, sezaryen ve müdahalelerini yaşadım. Aldığım eğitimci eğitimleriyle de bir annenin doğumunda neler hissedebİileceğini anlayabiliyorum ve çözüm üretebilirim..

* Kursunuzdaki programın kapsamı nedir? Neler öğretiyorsunuz?
Kursumun programını 3 temel bölüme ayırdım.
Tanışmadan sonra anne ve babayı 20. Haftalarından sonra temel tam gün eğitimine davet ediyorum. Genellikle bu eğitimler çalışan anne ve babalar için pazar günleri oluyor. Doğum fizyolojisi, bedene ve bebeğe güven, doğum başlangıç belirtileri, doğum süreci, doğumda babanın desteği, doğum sürecinde kullanılacak nefes gibi teknik bilgileri anlatıyorum.
30. Hafta civarında bir kez daha gelmelerini istiyorum. Bu derste de lohusalık, bebek bakımı, emzirme, bebek ilk yardımı, yıkama , masaj gibi konuları hem anlatıp hem de maket bebeklerle ve malzemelerle pratik olarak anlatıyorum.
Daha sonra anneleri haftada bir gün 2 saat tekrar derslerine çağırıyorum. Hem bilgileri bir kez daha tekrarlıyoruz hem de psikolojik olarak paylaşıyoruz. Bazen eğlenceli pratikler de yapıyoruz. Örneğin pelvis çalışmalarını oryantal dans olarak yapıyoruz.

* Eğitici kadro kimlerden oluşuyor?
Temel eğitimleri ben veriyorum. Eğitimlerde pratik çalışmaları asistanlık yapan ebe arkadaşlarımla paylaşıyorum. Pekiştirme derslerini bazen bir yoga, nefes ,dans bazen çocuk doktoru ve psikolog arkadaşlarımla yapıyoruz. Doğum doktorlarımızdan bazıları eğitime katılıyorlar ve ailenin orularına cevap veriyorlar.

* Kurslarda size en çok gelen soru hangisi?
En çok gelen soru korkuya bağlı “ağrı” konusu oluyor. Doğum sürecinde doğumun doğal olarak ilerlemesi için gerekli olan kasılmaların aslında ağrı olarak algılanması yerine biyolojik kasılma olarak kabul edilmesini anlatıyorum ve pratikletiyorum.

* Kurs ne kadar süreyle devam ediyor?
Kurs iki tam günden sonra (saat 10 00 –18 00 arası) doğuma kadar pekiştirme dersleriyle devam ediyor. Kurstan sonra devamlı danışmanlık hizmetini de veriyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>