Burcu’nun Çınar’ına Kavuşma Hikayesi

06.08.2013 Salı günü bayramı biraz erken karşıladık. Oğlumuz Çınar’ı kucagımıza almanın ve 3 kişilik bir aile olmanın tarifsiz mutluluğunu yaşadık. Tabi bu süreçte yaşadığımız güzel tecrübeyi de sizlerle paylaşmayı istedik.

Normalde 38 haftamızdaydık ve dogumumuza daha 15 gunumuz vardı fakat bizim tez canlı oglumuz bayramı kacırmak istemedigi için tüm planları biraz önceye almak zorunda kaldık. Pazartesi günü kontrole gittiğimizde doktorumuz doğuma en az 10 wholesale NBA jerseys gün olduğunu söylemişti. Bu nedenle gece yaşadığımız kasılmaları akşam yemeğini fazla kaçırmış olmamızdan kaynaklı çeşitli sıkıntılar olduğunu Hikayesi düşündük. Kasılmaları normal ağrılarmış gibi algılayıp pek onemsemedik. Evin icinde yuruyus yaparak ve Asude Abla’nın gösterdiği masajlarla süreci atlatmaya çalıştık. Sabah Alp’e “Ben biraz uyuyup dinlenmeye çalışayım. Sen işe git eğer kasılmalarım geçmezse ben de NST’ye baglanayım.” dedim ve kasılmalarla başbaşa kaldım ? 2 kez dus yapmama ragmen ağrılarımın azalmaması ve bu ağrılara surekli tuvalete cıkma istegi ve mide bulantısının eklenmesiyle birlikte durumdan şüphelendim ve direkt Asude Ablayı aradım. Derdimi anlattıktan sonra “Burcu, dogum sureci baslamıs gibi görünüyor. İstersen ben geleyim seni kontrol edeyim, istersen sen doktoruna git” dedi. Ben de bu duruma hazırlıklı olmadığım için biraz stres yaptım ve taksiye atlayıp doktoruma gittim. (İnsan ne kadar egitim alırsa alsın ne kadar bilgili olursa olsun beklemediği bir durum karşısında stres yaşayabiliyormuş. Sanırım bu duruma yanlız yakalanmamın da etkisi olsa gerek )

Asude Abla “ cheap NFL jerseys Büyük ihtimalle doktoruna gittiginde seni eve geri gondermez” demisti ve oyle de oldu. Doktorum açılmamın basladıgını ve doğruca hastaneye gitmem gerektigini hemen arkasından kendisinin de geleceğini soyledi.

Ben de yine taksiye atlayıp hastaneye gittim. Yolda da Alp’i de arayıp hastaneye gelmesini ve doğum sürecinin başladığını soyledim. Hemen arkasından da Asude Abla’yı arayarak hastaneye gelmesini rica ettim.

Ailelerimizin Aydın ve Ankara’da yaşıyor olmaları sebebiyle bu süreçte yanımızda olamadılar. Biz de tam bayram öncesinde panik yapıp arabayla hızlı bir şekilde İstanbul’a gelmelerini istemediğimiz için kendilerine hemen haber vermedik. Yani kaldık basbasa ? Aslında bu durum tam da istediğimiz şekilde gerçekleşti. Bu sayede Asude Abla, ben ve esim hastanedeki tum dogum surecini kendi halimizde ve sakin bir şekilde atlatmış olduk.

Aslında planlamamış olmamıza rağmen tüm süreç bizim istediğimiz şekilde gerçekleşti.

Aslında doktorumuz bir şekilde sezeryana doğru meyil etmişti fakat kasılmalarımın çoğunu gece geçirmem, hastaneye geldiğimde 5-6 cm 1 açılmanın gerçekleşmiş olması ve wholesale NFL jerseys Asude Abla’nın desteğiyle normal doğum konusunda ısrarcı olduk. Bir ara doktorumuz odaya geldi ve kontrolden sonra “dogum olayı yavasladı” dedi. Doktorumuz odadan çıktıktan sonra Asude Abla “Herşey yolunda sen doktorun söylediklerine aldırma, biz dalgalarımızı karsılayalım” dedi. Homeopati ile görüntüsü küçük fakat etkisi büyük olan minik In parçacıkları dilimin altına koydu ve rahatlamamı sağladı. Ekli resimden de goreceginiz üzere 7 cm acılmam varken biz gulumseyerek odada dolasabiliyorduk. Bunun için ne epidural ne de baska bir agrı kesiciye ihtiyaç duymadık. Benim en buyuk agrı kesicilerim Asude Abla ve Esim’di ?

Saat 10:00 da hastaneye yatıs yapmıstık. Saat 12:58 de de oglumuzu kucagımıza aldık J Asude Abla sayesinde biz dogumun son noktasına kadar odamızda kalıp yuruyus yapabildik, doktorumuzla pazarlık yapıp NST’ye de baglı kalmadık J Eşim, odada sancıları atlatma konusunda bana ne kadar destek oldugunu fark ettikten sonra dogumda da yanımda olmaya karar vermişti. Böylece son ana kadar odamızda kaldık açılma tamamlandıktan sonra hep birlikte dogumhaneye indik. 10 dk sonra ogluşumuzu kucagımıza almıstık J

Dogum sırasında Asude Abla nın yanımızda olması bize baska seylerde kazandırdı. Asude Abla beni, bebegimizi, doktorumuzu ve hemsireleri kontrol edip, gerekli gordugu yerde mudahale etti ve tüm bunların arasında da çok güzel fotoğraflar da çekti. Esimin ve Asude Abla’nın sürecin her aşamasında yanımda olmaları beni psikolojik olarak ta cok rahatlattı.

Asude Abla ile ilk  tanıstıgımızda benim icin Asude Hanım’dı. Egitimlerde farkettirmeden Asude Abla oluvermişti. Dogum sürecinde bizlere gostermis oldugu ilgi ve sefkat ve yanımızda da aile büyüklerimizin olmaması sebebiyle bizlere annelik yaptı ve Asude Annemiz oldu.  Odada dalgalarımızı karşılarken surekli  bulantım olup istifra etmem ve  dogum sırasında da yorulmam sebebiyle oldukça halsiz kalmıstım. Hemen doğum sonrasında Asude Abla kendi Благодарности elleri ile bana tatlı yedirdi. Aç oldugum içinmi yoksa Asude Abla’nın elinden yemis olduğum için mi bilmem ama sanırım hayatımda yedigim en lezzetli tatlılardan biriydi J Sonucta hem bebegimi emzirmem icin sutum gelmis oldu hem de ben enerji kazanıp kendime geldim. Annesiz olmaz derler ya gercekten dogruymus, Asude Annemiz olmadan eminim çok daha sıkıntılı bir süreç yaşardık.

Epidural ile yapılan dogum icin “Prenses Dogum” diyorlar fakat hastaneyken yanıma gelen hemsireler “iyi ki epidural almadınız yoksa sizi bu kadar rahat ayaga kaldıramazdık” dediler. Hatta daha sonra kontrole gittigimiz cocuk doktorumuz da “epidural almadan dogum yapmanız bebeginiz icin de cok iyi oldu” dedi. Bana göre gerçek Prenses Doğum; Asude Abla’nın yanımızda oldugu, sizin herseyinizle ilgilendiği, yerine gore aroma terapi, yerine gore homeopati, yerine göre reiki verdiği, yerine gore masaj yaptığı, yerine gore dusa soktuğu,  sadece vucudunuzu degil kafanızı da psikolojik olarak rahatlattığı doğumdur.

Dogum sonrasında Asude Annemizin anne destegini almaya devam ediyoruz ve bu sayede oğluşumuz bize ve evimize, biz de oğluşumuza daha kolay alıstık. Normal dogum yapmıs olmanın rahatlıgı ile bebeğimi de cok rahat bir sekilde ezirdim Ruiter ve cok hızlı bir sekilde ayaga kalktım.

Bu süreçte her an desteğini ve şefkatini bizlerden esirgemeyen Asude Annemize teşekkürü bir borç bilir ve sizlerin de çok daha rahat ve güzel dogum süreçleri yaşamanızı ve bebişlerinizi de en güzel ve en saglıklı biçimde kucagınıza almanızı dileriz.

Gorusmek üzere…

Sevgiler

Burcu-Alp-Çınar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>