Doğumdan Sonra Anne ve Babayı Neler Bekler?

Doğum sonrası anne babaları ilk günler ne gibi zorluklar bekliyor?

Anne ve baba doğumdan sonra  ne kadar çok yeni hayatları için hazırlık yapsalar da doğum onlar için farklı bir deneyim  oluyor. Doğuma hazırlıkları bilinmeyen bir duruma  hazırlanmak aslında. Her doğum kendini  öğrettiğine göre,öğrenilenler başka annelerin  tecrübeleri  ve bilimsel fizyolojik bilgilerdir. Bu tecrübe ve bilgiler referans olduğunda  bir anlamda  olasılıklar üzerinden hazırlanılmış oluyor.  Doğumda ve sonrasında anne ve baba  kendi gerçekleriyle yüzleştiklerinde  biraz şaşkın  oluyorlar.  Yepyeni bir hayat üstelik yeni bir canla beraberken alışkanlıklar yerini  birdenbire  yeni sorumluluklara  bıraktığında yaşananlara adapte olmak için zamana  ve desteğe ihtiyaçları oluyor. Örneğin bebeğin alt değiştirmesinde ilk günler ne kadar acemi olurlarsa olsunlar bir iki gün sonra başkalarına tecrübelerini aktaracak kadar deneyim biriktirmiş oluyorlar.

Anne bebeği eve getirdiğinde nelere dikkat etmelidir?

Doğumdan sonra evdeki temel prensip; her anne bebeğine bakmalı, anneye başkaları destek olmalıdır. Evdeki ilk günler anne  genellikle bebeğini emzirirken, doğum sonrası yorgunluğu varken  lojistik desteğe ihtiyaç duyar.Örneğin yemek yapılması,çamaşır yıkanması gerekiyorsa anne bunları düşünmemelidir.Onun için doğum öncesi  iş paylaşımını yapabilecek destekleri planlamalıdır. Bence, evin  düzeni ni bebeğe göre  değil bebeği evin düzenine göre  ayarlamalıdır. Bebekler bulundukları ortama uyum sağlarlar ve bağışıklık kazanırlar. Bebeğe ayrıca steril bir alan yaratmak  aslında  bebeğe gelecek zamanda  zarar vermektir.  Evdeki ilk günlerde  anne ve bebek  fazla  kalabalık tan uzak olmalıdır. yeni annenin günde ortalama 10 kez bebeğini emzirmesi gerektiğini düşünülürse  2 saatte bir annenin dinlenmesi,yemek yemesi,banyo yapması için zamanı kısıtlı olur. Birde bu zamanda misafir ağırlaması anne için  artı bir yorgunluk zamanı olabilmektedir. Özellikle sezeryan  olmuşsa hormon  sistemleri  aktif çalıştığından  pisikolojik olarakta  desteğe ihtiyacı  olabilir.Yorgunluk ve çaresizlik düşüncesi  özellikle yardım almıyorsa doğum sonrası  depresyonlara sebeb olabilmektedir.

Yeni doğan bebeği görmeye gelen misafirlerden  bebeği korumak için neler yapılmalıdır?

Bizim geleneksel kültürümüzde  doğum sonu ziyaretleri  yapılmazsa ayıp sayılır. Bence  annenin ve babanın  akraba ve  arkadaş gurubu  genişse  hastanede kalma gününü bir gün uzatmalarını tavsiye ediyorum. Gelen hastaneye gelsin ki evde ayrıca  birkaç gün kalabalık olmasın. Doğum öncesi ve sonrası  hem annenin hem babanın  başka insanlarla öpüşmesi bebeğin enfeksiyon almasına sebeb olabilir. Bebeğin kucaktan kucağa dolaşması  bebeğin uyku ve emme düzenini bozabilir. Bebek bakımında  ilk ve son söz annenin olmalıdır.Evdeki büyüklerin  bebek bakımı konusundaki farklı deneyimleri çatışma nedeni olacak ve annenin üzülmesine neden olabilecektir.  Annenin üzgün olması sütünün  gelmesini engelleyebilir.

Bebeğin uyku düzeni nasıl oluşturulabilir?

Bebek eğer yeterli ve düzenli aralıklarla emmişse karnı toksa ve gazı çıkmışsa uyur. Yeni doğanın günlük uyku süres i ortalama 20 saattir. Uyku yeri genellikle aynı olmalıdır. Gece  karanlıkta  uyumalı gün doğduğunda  pencereler açılmalıdır. Büyüme hormonu karanlıkta ve salınır. Kaliteli bir uyku için  oda ısısı alışkanlıklara göre sabitlenmeli, gündüz  hatta gece havalandırılmalıdır. Bebeğin üstü çok  örtülmemelidir ki terlemesin. Eğer bebek gece uyanık kalmakta ısrarlı ise  kısa aralıklarla  gündüz uykusu geceye kaydırılmalıdır. Uykusuzluğun sebepleri anlaşılmalı örn.gazınn çıktığından emin olunmalıdır. Aynı pozisyonda uzun süre yatmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin uyku pozisyonu takip edilip  en çok rahat ettiği pozisyonda uyumasına destek verilmelidir.

Emzirmeye ne zaman başlanmalı?

Doğal bağlanma olması için bebeğin doğar doğmaz  anneye verilmesi ve nefesten sonraki ikinci içgüdüsü olan emme refleksini tamamlamasına izin verilmelidir. Anneden ayrılması gerekiyorsa en kısa zamanda tekrar anneye getirilmesi i gerekir. Doğar doğmaz emmesi doğumda aktif olan ve en yüksek seviyede salgılanan  prolaktin hormonu  sayesinde sütün gelmesini de sağlar. Aynı zamanda doğal ağrı kesici olan endorfin hormonu sayesinde  yeni dünyaya adapte olması kolaylaşır.

Emzirme saatleri en doğru şekilde nasıl ayarlanabilir?

En ideal emzirme saatleri ilk günler bebeğin emmek istediği saatlerdir. İhtiyacı olan  sütün miktarı emdiği kadar  salgılanır. Anne bedeni ve bebeğin  süt ihtiyacı bu ritmi birlikte ayarlar. Bu yüzden emme ritmini bozan faktörlerden uzak kalmak gerekir. Doğru pozisyonda  güvenli biçimde emzirmek meme başı çatlaklarını önler. Anne bu nedenle  stres yaşamaktan kurtulur ve emzirme saatleri hem anne hem bebek için doğal  süreçler olur.

İlk banyo ne zaman yaptırılır?

İlk banyo genellikle hastanelerde doğumdan 6-12 saat sonraları yapılmakta. Aslında her gün bebek yıkanabilir. Göbeği düşene kadar evde yıkanmaması önerilmektedir. Göbek kordonu  sıcak suda yumuşadığı için düşmesi geç kalabilir. Bu  düşünceyle  göbek düştükten sonra yıkanması  önerilir.

Genellikle göbek ilk hafta sonunda  düşer.

Bebeği nasıl yatırmak gerekir?

Bebek doğduğu andan itibaren annesinin  yakınında  kalmalıdır.Bebeğin yattığı beşiğin yüzü anneye bakmalıdır.hatta anne yattığı yerden bebeği kolaylıkla görmelidir.Bebeğin başının geldiği yer  10 cm kadar yüksekte olmalıdır.Bunun için yatağının en altına biraz yükselti koymalıdır. Bu bir ilk yardım tedbiridir.Bebek eğer kusarsa  aşağı doğu aksın ki ağzından uzaklaşsın. Bebek emdikten , gazı çıktıktan ve altı değiştikten sonra  ilk önce sağ tarafına yatırılır. Mide kapakçığı sola doğru açıldığından kusma ihtimalini azaltır. Gazı çıkmamışsa bebek  yüzükoyun yatırılabilir. Bu pozisyonda iken annenin gözetiminde olmalıdır. Daha sonra yan yatırılır. Uykusunun ortalarında iken  diğer tarafa döndürülür ve yavaşça yattığı yöne masaj yapılır ki uyuşan  kasları varsa rahatlasın.

Ebe Asude Oflaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>