Gebelik Takibi

gebelik-takibiGebelik takibi, anne adayının hamile kaldığı ilk haftalardan itibaren doğuma, hatta doğum sonrasına kadar bu konuda tıbbi eğitim almış bir ebe veya jinekoloji uzmanı tarafından anne ve bebeğin durumunu ölçmek için yapılan değerlendirmelerdir. Ülkemizde genellikle, annenin de tercihine bağlı olacak şekilde ve eğer gebelikte herhangi bir komplikasyon bulunmuyorsa, muayeneler 28. haftaya kadar ayda bir, 36. haftaya kadar iki haftada bir, daha sonra ise gebeliğin sonuna kadar her hafta olarak düzenlenir. Bu muayeneler sayesinde gebeliğin başından itibaren oluşabilecek herhangi bir sorun tespit edilip, anne ve baba adayı konuyla ilgili yönlendirilebilir.

Özel Ebe ile Gebelik Takibi Nasıl Olur?

Türkiye’de gebelik takibi kadın doğum doktorları tarafından yapılmaktadır. Anne adayları gebelik sürecini bir ebeyle takip etmek istediklerinde pek fazla seçenek bulamamaktadır.  Oysa ki Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş bölgelerde “midwife” denilen ebeler gebelik takibini yapmakta, anne adayı gerektiğinde kadın doğum doktoruna yönlendirilmektedir. Bazı anne adaylarının, gebeliklerini ebe ile takip etmek istemeleri göz önünde bulundurulunca, ülkemizde de bu hizmetin yaygınlaşmasıyla bu taleplere daha fazla cevap verilebilir. Ayrıca isteyen gebeler hem doktor hem de ebe takibinde gebeliklerini sürdürebilirler. Bebeğin cinsiyetinin tespit edilmesi, detaylı ultrason gibi hizmetleri de doktorlarından alabilirler.

Hamile Okulu olarak, hamilelik sürecini ebe ile takip etmek isteyen anne adaylarına bu hizmeti sunuyoruz.  Doğuma hazırlık ve doğum sonrası eğitimleri sayesinde anne ve baba adayları çok daha rahat bir hamilelik ve doğum süreci geçirebilmektedir. Ayrıca Hamile Okulu’nda gebeliğin erken dönemi olan ilk trimesterda meydana gelebilen fiziksel ve psikolojik şikayetleri (bulantı, kusma, depresyon vb) iyileştirmek adına tamamlayıcı tıp bilgileri uygulanmaktadır. Bunun yanında, anne adayının ihtiyaçları doğrultusunda hamile masajı hizmeti de verilmektedir.