Hamileliğin Erken Dönemindeki Şikayetlere Çözüm Önerileri

Hamileliğin başlamasıyla birlikte anne bedeni de değişmeye başlar… Anne bedenindeki bütün sistemler  yeni gelen misafiri ağırlamak,beslemek, büyümesi ve gerekli alanı sağlamak için hem  kütle beden hem de enerji bedeni birlikte doğal bir işbirliğiyle çalışırlar.

Hamilelik sürecini anlayabilmek için üçe ayırırız. 1.trimester (ilk üç ay),  2.trimester (2.üç ay)  ve 3.trimester (son üç ay) olarak adlandırırız. Genellikle ilk üç ayda anne bedeni  yeni gelen misafire adapte olmak için hormonal ve kimyasal değişikliklerle karşılaşır. İlk üç ay şikayetleri bazen çok şiddetli olarak kendini gösterebilir. Bu şikayetler, bulantı, kusma, psikolojik dalgalanmalar, uyku, aşırı yeme isteği, bazen kaşıntı, baş ağrısı, halsizlik, çok sık idrara çıkma, bacak ve bel ağrıları olarak  görülebilir.

Bu dönemde genellikle mecbur kalınmadıkça medikal tedavilere başvurulmaması tercih edilir.

Erken dönem hamilelik şikayetlerinde medikal tedavilerin yanı sıra kimyasal olmayan “tamamlayıcı tıp” çözümleri anneleri daha kolay ve ilaçlarla karşılaşmadan tedavi etmektedir.

Bu tedaviler enerji beden (örn.akupunktur noktaları) terapileri, özel masaj terapileri, homeopati doktoru tarafından kişiye özel homeopati tedavisi (intr.bkz. homeopati), dönüşümsel nefes terapileri ve pisikolojik (farkındalık) desteklerdir.

Hamile Okulu erken dönem gebelik şikayetlerinde de bu anlayışla hizmet vermektedir. Örn. Mide bulantısı ve kusma varsa, alacağınız danışmanlık  tedavi konusunda kesin ve erken çözüm olacaktır.

Ebe Asude Oflaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>