Normal Doğum ve Sezaryen

Normal doğum ve sezaryen arasındaki farklar nelerdir?

En önemli fark zaten soruda belirtilmiş. Adı üzerinde biri normal doğum, diğeri ise cerrahi bir operasyon. Yani annenin ve/ veya bebeğin tehlikede olduğu durumlarda hayat kurtarmak amacıyla yapılan, anestezi ve cerrahi ekipman gerektiren bir ameliyat.

Normal doğumda annede kan kaybı daha az olmakta, doğumdan birkaç saat sonra normal hayatına dönebilmekte, bebeğinin bakımını kolayca yapabilmekte. Daha önemlisi normal doğumlarda, özellikle gereksiz müdahalelerin olmadığı doğumlarda annenin doğum hormonları (oksitosin, endorphin, prolaktin ve adrenalin) muhteşem bir ritimle çalıştığından anne doğumu bilinçli ve coşkulu yaşamakta, doğum sonrası anne- bebek bağlanması kolay ve hızlı olmakta. Bebekler daha aktif, daha sakindir, daha erken emmeye başlarlar, solunum problemleri çok daha az görülür.

Sezaryen operasyonunda anne batın ameliyatı ve anestezinin tüm risklerine (kan kaybı, batın içi organ yaralanmaları, ilaç allerjisi vs) maruz kalır. Kan kaybı normal doğumun iki katıdır. Hastanede kalış süresi normal doğumun en az iki katıdır, annenin tam olarak toparlanması haftalar alır. Özellikle planlı, doğum başlamadan yapılan sezaryenlerde doğum hormonları çalışmadığından anne bebek bağlanması daha zayıftır, genellikle bebek anneden uzun süre ayrı kalır, emme sorunları daha ve solunum problemleri daha sıktır.

Normal doğumlar ile sezaryenin ilerleyen yıllarda ki fizyolojik ve davranışsal etkileri ise davranış bilimcilerin en çok ilgisini çeken araştırma konularındandır.

Normal doğum oranında yaşanan azalmanın nedenleri nelerdir?

Anne- babalar ve sağlıkçılardan kaynaklanan farklı sebeplerle sezaryen oranları artmış, normal doğum azalmıştır.

Doğumu negatif etkileyen en önemli faktör korkudur. Anne adayları doğumu bilmedikleri ve çevreden de sürekli negatif hikayeler dinledikleri için doğumdan korkuyorlar. Doğuma nasıl hazırlanacağını ve doğumda ne yapacağını bilmeyen anne adayı doğumda çok zorlanıyor.

Doğumhanelerimizin fiziksel şartları malesef normal doğumu desteklemiyor. Mahremiyet doğumun en önemli gereklerinden biri olmasına ragmen çoğu doğumhanede birden fazla gebe aynı odada doğum sürecini yaşamakta, kendini güvende hissedeceği eşinin desteğinden mahrum kalamakta. Bu olumsuzluklara neredeyse her doğumda rutin olarak uygulanan suni sancı, sürekli NST gibi gebenin hareketini kısıtlayan uygulamalar da eklenince gebenin normal doğum şansı azalıyor.

Dünya sağlık örgütünün normal doğuma götüren önerileri arasında yer alan gebenin fiziksel ve duygusal olarak kesintisiz desteklenmesi malesef çoğu doğumhanelerde mümkün olmuyor. Doğum süreci uzun ve yavaş bir süreçtir. 5- 10 doğumun gerçekleştiği doğumhanelerde dahi sadece 2-3 ebe çalıştığından, gebelere ihtiyacı olan ebelik desteği verilemiyor.

Anne ve baba adaylarının endişeleri…

Giderek yaygınlaşmakla birlikte ülkemizde doğuma hazırlık eğitimleri hala kolay ulaşılabilir eğitimler değil. Dolayısıyla anne- babalar pek çok konuda endişeliler. En sık karşılaştığımız sorular;

Doğumun başladığını nasıl anlarım? Suyum gelirse ne yapacağım? Ya hastaneye zamanında yetişemezsek! Doğum sancılarıyla nasıl başa çıkacağım? Doğumda eşime nasıl destek olabilirim? Doktorumuzun normal doğumu desteklediğini nasıl bilebilirim? Doğuma kaç kişi gitmeliyiz? Epizyotomi yapılması şartmı? Suni sancı verilmesi neden gerekli? Cinsel hayatım doğumdan nasıl etkilenir? Ya sütüm gelmezse?

Hamilelik sürecini sağlıklı yaşamak isteyen anne-babalara tavsiyeler

Her şeyden önce “hamileleğin” hastalıklı bir durum olmadığını kabul etmek gerekir. Hamile bir anne aslında  hayatının en sağlıklı dönemini yaşıyordur. Hamilelik; kadın fizyolojisinde bedenin doğal işleyen bir fonksiyonudur. Normal yaşantımızda bedenimiz disiplinler arası bir bütünlükle sağlıklı kalır. Doğru beslenerek, yaşam kaynağımız olan nefesimizin farkına vararak, beden dinamiğini doğru hareket ederek sağlıyorsak, doğru bilgiyle donanıp korkmuyorsak yani stres  yaşamıyorsak, bedenimizin  ne kadar mükemmel olduğunu bilip ona saygılı davranıyorsak  sağlıklı yaşıyoruz demektir. Hamilelik sürecinde de anne ve baba adayları bu  bilinçle hareket ettiğinde sağlıklı hamilelik geçirecekler demektir. Sağlıklı yaşam ,sağlıklı hamilelik anlayışında eksikliklerinin olduğunu düşünüyorlarsa uzman kişilerin danışmanlığını almaktan  çekinmemelidirler.

Normal doğumun, doğumun ardından anne adaylarına sağladığı kolaylıklar

Doğum ;kadın bedeninin  doğal bir  fonksiyonudur. Doğum yaparak bedeninin bir fonksiyonunu yerine getiren  anne ,yine  bedeninin  doğal programı nedeniyle çok çabuk toparlanır,eski haline döner ve iyileşir. Doğumdan hemen sonra anne hemen bebeğini  emzirmeye başlayabilir, ayağa kalkabilir, duşunu alabilir, yarım günlük dinlenmeden sonra  sokağa çıkabilir ve günlük hayatına  daha çabuk adapte olabilir. Bebek bakımında başkasına ihtiyaç duymaz. Rahat hareket edebildiği için  bedeninin eski esnekliğine kavuşması için  spor yapabilir.  Doğum yapan anne psikolojik, fiziksel ve ruhsal olarak tam sağlıklıdır.

Doğum öncesi/sonrası anne-baba adaylarının alması gereken eğitimler, egzersizler nelerdir?

“Bilmediğimizden korkarız” anlayışından yola çıkarak ,hamilelik dönemlerinde de doğru bilgi anne ve babanın  “ korku” faktörü olmadan daha sağlıklı hamilelik geçirmesine yardım eder.Doğum öncesi eğitimler anne ve baba adayının bilinçli  ebeveyn olması yolundaki ilk sorumluluklarıdır. Eğitimlerin içeriği bedenin bütünlüğüne  yönelik olmalıdır. Beslenmesi, hareketleri, nefesi,sürecin ne olduğu ,doğumun nasıl olabildiği konularında doğru bilgiye ulaşmış olmalıdırlar. Hamilelik sürecinde emzirme, bebek bakımı, bebek ilk yardım, lohusalık ve hijyen konularında da bilgilenmiş olması doğumu bekleyen anne ve babanın  stresini azaltacaktır. Bedenin bütünlüğüne yönelik egzersizler yoga ,pilates, yüzme gibi disiplinlerle sağlanabilir. Örneğin “pelvis” egzersizleri doğumu kolaylaştırır. Birlikte yapılan nefes çalışmaları anne ve bebeğin  enerji ihtiyacını karşılar. Egzersizleri  sınırlı gün ve sayıda yapmaktansa günün içine yaşam prensibi olarak  yaymak bilgisi annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesine  destek olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>